نکاتی برای خواب کودک

بهتر است به این نشانه ها دقت کنید و به موقع نوزاد را به رختخواب ببرید. نوزادانی که سن بیشتری دارند، زمانی که خواب آلود و خسته هستند حرکات تنشی شان بیشتر است و عصبی تر هستند.

نکاتی برای خواب کودک

نکاتی برای خواب کودک,چگونه کودک خود را بخوابانیم,سلامت نوزاد,روش های خواباندن کودکان,بیدار کردن کودکان از خواب,

۱٫بیدارکردن نوزاد
وقتی نوزاد در ماشین می خوابد چه باید کرد؟ بهترین راه آن است که او را در صندلی ای که خوابیده به خانه ببرید و بگذارید همانجا از خواب بیدار شود. اگر می خواهید نوزاد را در تختخوابش بگذارید، مطمئن شوید که خوابش عمیق است تا از خواب بیدار نشود.

۲٫ نوزاد زیاد می خوابد
نوزادان حدود ۱۶ ساعت در شبانه روز می خوابند و فقط برای غذا خوردن و تعویض پوشک از خواب بیدار می شوند. وقتی بزرگ تر می شوند، بیشتر شب می خوابند و روزها بیدار هستند. یک شیرخوار ۶ ماهه باید در طول شب خواب راحتی داشته باشد و در روز ۲ تا ۳ بار چرت بزند. کودک یک ساله احتمالا یک یا دو بار در روز چرت می زند و خواب شبش ۱۱ ساعت است.

۳٫ چرت بیش از حد نوزاد؛ هرگز
چرت نوزاد وسوسه انگیز است چون بلافاصله بعد از خوابیدن نوزاد می توانید به کارهای روزمره تان برسید اما باید توجه داشته باشید که این موضوع نباید تبدیل به یک عادت شود برای چرت زدن نوزادتان برنامه داشته باشید تا بتواند شب راحت بخوابد. اگر نوزادتان همیشه خسته و خواب آلوده است به احتمال زیاد باید برنامه ریزی تان را تغییر دهید یا از پرستار فرزندتان بخواهید در طول روز او را نخواباند.

۴٫ احساس امنیت
اگر نوزاد در مکانی ایمن نخوابیده، جای او را تغییر دهید. این مکان می تواند شامل تخت بزرگسالان، نیمکت و زمین باشد. همیشه او را به پشت بخوابانید تا از بروز اختلال مرگ ناگهانی نوزادان در خواب جلوگیری شود. پتوها، بالش ها، اسباب بازی های نرم و… را دور نوزاد بگذارید تا آسیبی به او وارد نشود. هرگز نوزادی که خوابیده را کنار کودکان و حیوانات خانگی قرار ندهید.

۵٫ غذا خوردن، استراحت کردن، خوابیدن
طبیعی است که نوزاد بلافاصله پس از غذا خوردن بخوابد. در میان غذا دادن و رسیدگی به نظافت نوزاد تازه متولد شده و خوابیدنش وقفه ای وجود ندارد و همه چیز به سرعت اتفاق می افتد. سعی کنید بین غذا خوردن، رسیدگی به نظافت و خوابیدن او چند دقیقه ای فاصله ایجاد شود در این بین برای او داستان بخوانید.

۶٫ حرکات کششی پس از چرت زدن
نوزادتان خواب آلود است؟ او بیش از ۶ ماه دارد و در طول روز ۲۰ دقیقه چرت می زند؟ او را ترغیب کنید بیشتر بخوابد. چطور؟ سعی کنید نوزاد را بیشتر بیدار نگه دارید و بین چرت ها آرام اندام هایش را بکشید. این کار باعث می شود چرت هایش طولانی تر -بین۱ یا ۲ ساعت- شود.

۷٫ برنامه ریزی روزانه
برای چرت روزانه نوزاد برنامه ریزی کنید. با استفاده از روش های زیر می توانید به نوزادتان کمک کنید:

• سعی کنید نوزادتان هر روز در ساعت مشخصی چرت بزند.
• از چرت زدن نوزادتان در بعدازظهر جلوگیری کنید. اگر نوزاد شب به سختی می خوابد زمان چرت روزانه اش را کمتر کنید.
• حتما نوزاد را در چرت روزانه و خواب شبانه در تخت خودش بخوابانید.

۸٫ عجله نکنید
عطسه، سکسکه، آه و… صداهایی هستند که نوزاد در خواب از خود درمی آورد بنابراین لازم نیست به سرعت به اتاق نوزاد بروید. حتی بی تابی و گریه کردن شیرخوار نیز می تواند نشانه این باشد که در حال حل کردن مشکلات خود است. پیش از آنکه به سوی او بروید چند لحظه صبر کنید، او بی دفاع، ناراحت و گرسنه نیست.

۹٫ نوزاد تازه از خواب بیدار شده را بغل نکنید
پس از چند هفته، بلافاصله پس از بیدار شدن نوزاد، او را بغل نکنید. بگذارید چند دقیقه در تختش بماند و اگر نیاز به خواب داشت دوباره بخوابد. این کار باعث می شود اگر شب بیدار شد دوباره بخوابد. اگر بلافاصله از تخت بلندش کنید و به او غذا بدهید و به نظافتش رسیدگی کنید، عادت می کند و اگر خواب آلوده باشد به خواب نمی رود.