استامینوفن و مشکلات رفتاری کودکان

استامینوفن و مشکلات رفتاری کودکان

استامینوفن و مشکلات رفتاری کودکان

شبکه ایران / قرص‌های مسکن در طول دوره بارداری معمولاً با احتیاط کامل مصرف می‌شوند با این حال درباره مصرف برخی از مسکن‌ها هنوز تعارض‌هایی وجود دارد.برخی پزشکان برای گرگرفتگی و سردرد استامینوفن را خوب و مصرف ایبوپروفن و ناپروکسن را مضر می‌دانند.در حال حاضر یک مطالعه طولانی توسط (یوسی ال ای)با همکاری دانشگاه آرهوس در دانمارک انجام شده که نشان می‌دهد نگرانی عمده‌ای در ارتباط با مصرف استامینوفن در دوران بارداری و اختلال نقص توجه (بیش فعالی) یا «ای دی اچ دی» در کودکان وجود دارد.
استامینوفن در اغلب محصولات ضد درد و مسکن‌ها که معمولاً برای کمک به سردرد و گرفتگی عضلات به‌کار می‌رود توسط زنان باردار استفاده می‌شود.
با توجه به گزارش‌های دانشگاه ارهوس مصرف این قرص‌ها با خطر ابتلا به اختلال بیش فعالی کم توجهی در کودکان همراه است.
ریتز استاد جنین شناسی از دانشگاه ارهوس می‌گوید: کودکانی که مادران شان در طول بارداری استامینوفن مصرف می‌کنند ۱۳درصد بیشتر از سایر کودکان مشکلات رفتاری از جمله بیش فعالی و اختلال کم توجهی از خود نشان می‌دهند و ۳۷ درصد بیشتر احتمال دارد که مبتلا به اختلال هایپرکینتیک که معادل بیش فعالی هایپر یا انتهای طیف این اختلال است، باشند.تحقیقات جدید که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها گزارش شده نشان می‌دهد ۴/۶ میلیون کودک بین سنین ۴ تا ۱۷ سال به این نوع اختلال دچار هستند.
همان‌طور که در ایالات متحده امریکا گزارش شده کارشناسان می‌گویند: این مطالعه یک رابطه علت و معلولی را ثابت می‌کند و نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه دیده می‌شود. «جف چپه» مدیر کلینیک جنین شناسی کلیولند می‌گوید: زنان باردار مبتلا به تب باید هنوز هم برای کاهش تب از استامینوفن استفاده کنند زیرا تب در رشد جنین تأثیر می‌گذارد، اما دلیل خوبی وجود دارد که در مورد استفاده از آن برای درد، محافظه‌کارانه عمل شود. بهتر است با حمام گرم و ماساژ اثر درد را کم کرد همچنین برای پیدا کردن جایگزین‌های سالم برای سر درد و درد عضلات باید با پزشک مشورت شود

منبع:inn.ir